List profesorów elitarnego liceum

Drodzy uczniowie.

Piszemy ten list do was jako nauczyciele i profesorowie. Piszemy z obowiązku, który nakłada na nas głoszenie prawdy.

Rząd pisowski narzuca pewne normy i stereotypy, które po konfrontacji z duchem prawdziwego dualizmu poznawczego okazują się być słabym cieniem prawdy. Relatywizm odnosi się do nich z bardzo sceptycznie, a dogmat konformizmu po prostu je obala.

Pomińmy mit dzielenia przez zero, oraz błędną koncepcję założeń aksjomatycznych, bo tu sprawy są oczywiste. Weźmy na przykład takie twierdzenie Pitagorasa. Tak, tego Pitagorasa, który jak to Grek starożytny i nieoświecony z całą pewnością był pijakiem i wyzyskiwaczem mas ludowych. Otóż bezmyślnie wbijany jest wam do głowy wzór, który nigdy. Powtarzam nigdy nie został udowodniony. Słynny obrazek z trzema kwadratami układającymi się w trójkąt tak zwany prostokątny (oj paradna nazwa) tak naprawdę mami wasz wzrok złudzeniami. Ale to jest mniejsza połowa oszustwa. Zbrodnia polega na tym, że nie zważając na bardzo widoczne różnice w długości boków trójkąta, przykłada się do nich jedną miarę. Niezależnie od tego czy bok jest poziomy, pionowy czy pochylony. Mierzony jest tym samym narzędziem pomiarowym, które z całą pewnością odzwierciedla pomiar nieprecyzyjnie, co przyjąć możemy choćby ze względu na jego patriarchalne pochodzenie.

Teraz po rozgrzewce, zajmiemy się poważniejszym problemem. A właściwie rozwiniemy jeden z błędów poznawczych. Zajmiemy się wymiernością liczb. Tak bezkrytycznie przyjmujemy podział na liczby wymierne i niewymierne nie przejmując się w ogóle uczuciami tych liczb, ani ich wewnętrzną przynależnością. Jak się może poczuć taka liczba, która zaokrąglana w dzieciństwie, żyjąc w poczuciu wymierności, nagle okazywała się być niewymierna? No ale czego się spodziewać po konserwatywnej rodzinie?
Odwrotnie jest jeszcze gorzej. No bo kto? Powtarzamy kto chciałby na siebie narzucić stygmat wymierności? Ba, kto dał prawo pisowskiemu systemowi edukacji, aby taki system narzucać bez żadnej odpowiedzialności moralnej. Czas z tym skończyć. Dość kaczystowskiej dyktatury! Pierwiastek dla każdego! A mantysę może sobie wybrać jaką chce. A jak chce to niech sobie będzie z minusem pod pierwiastkiem kwadratowym i nikt nie powinien mieć prawa posądzać go o jakieś urojenia!

No i w końcu dochodzimy do największego (nomen omen) problemu.

Problemu uszeregowania. Uważacie, że to sprawiedliwe, gdy w reżimowej szkole uczą was, że 2>1 ? Czy to w ogóle ma cokolwiek wspólnego z elementarnym poczuciem sprawiedliwości i równości? Jak spokojnie patrzeć na tak skrajną polaryzację? Tym bardziej, że żaden zapytany matematyk (spróbujcie sami zapytać) nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytanie „dlaczego”? Dlaczego 2 jest większe od 1? I do tego ten bezwzględny znaczek wskazujący dziobem (zapewnie kaczym) liczbę uważaną za mniejszą. Kto o tym decydował? Gdzie jest demokracja?

Wyrwijcie się w końcu poza nawiasy, pozostawcie w tyle ograniczenia bezwględne, traktujcie minus relatywnie, nie pozwólcie narzucać kolejności cyfr. Nikt nie powinien was zmuszać do precyzji podawania wyników. Bądźcie wolni!

Profesorowie matematyki elitarnego Liceum matematyczno-genderowego imienia Leszka Balcerowicza.

tagi: list

17 lutego 2018 09:23

Maryla-Sztajer @Shork
17 lutego 2018 09:32

Urojenia szczególnie:(.

.

mooj @Shork
17 lutego 2018 11:05

Niektóre licea muszą, raz na parę lat, wykazać się skandalem. Znane z tego, że znane. I później bywa efekt - w echu jak wyżej odbicie "elitarne".

Rankingi (z kategorią "popularne"? co zacz? chyba tylko dla takich okazji), huczki medialne..jakoś trzeba do czesnego zachęcać, zaistnieć, wypromować się. Niż:) Kolejy etap edukacji boryka się z kryzysem, załamaniem popytu od kilku lat. Licea z rzadka dają znać, że muszą walczyć. Ale dają.

qwerty @Shork
17 lutego 2018 11:17

doskonałe, i dlaczego dwie proste rownoległe mają się przecinać w nieskończoności lub nie przecinać? to jest niczym nie uzasadnione i każdy kto tego nie rozumie powinien byc osadzony w .... [właściwe podkreślić]

DYNAQ @Shork
17 lutego 2018 12:36

To nie licea tylko szkoły przywódców janczarów.Dalej idą na studia,też kadrowo obsadzone odpowiednio.Czesne  700 zet na c. plus 200 z budżetu ( przynajmniej oficjalnie).

eska @redpill 17 lutego 2018 11:14
17 lutego 2018 14:17

Absolutnie cudny komentarz :)

DYNAQ @redpill 17 lutego 2018 14:35
17 lutego 2018 16:01

To tylko pierwszy wyraz ciągu rosnącego.

stanislaw-orda @DYNAQ 17 lutego 2018 16:01
17 lutego 2018 18:32

Wystarczy podliczyć wraz  z odsetkami za zwłokę.